Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Raymond Moriyama – Wpływowy Kanadyjsko-Japoński Architekt

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 19 września, 2023
0

Raymond Moriyama, japońsko-kanadyjski architekt znany ze swojego otwartego i gościnnego stylu projektowania, zmarł w wieku 93 lat. Doświadczenia Moriyamy z dzieciństwa, które obejmowały rasizm i internowanie w czasie II wojny światowej, miały wpływ na jego pracę i skierowały go ku tworzeniu przestrzeni publicznych, które sprzyjają włączaniu i dostępności.

Jednym z najbardziej znanych projektów Moriyamy jest Scarborough Civic Centre w Toronto, zbudowany w 1973 roku. Pięciopiętrowy budynek posiadał biura w układzie otwartym oraz wspaniały wewnętrzny atrium ozdobione winoroślą, symbolizujące dostępność rządu dla obywateli. Moriyama wierzył, że architektura powinna zachęcać obywateli do udziału w procesie demokratycznym, żartobliwie sugerując, że niezadowoleni obywatele mogliby łatwo rzucać cegłami przez okno biura burmistrza, jeśli byliby niezadowoleni z administracji.

Moriyama był wybitną postacią kształtującą kanadyjską architekturę pod koniec XX i na początku XXI wieku. Współpracował z architektem Alexem Rankinem przy projektowaniu Kanadyjskiego Muzeum Wojennego w Ottawie, inwestycji wartej 100 milionów dolarów, które otwarto w 2005 roku. Muzeum, rozlokowane między rzeką a łąką, miało dach pokryty trawą i eksponowało różne związane z wojną artefakty. W Sali Pamięci Moriyama umieścił okno tak, aby w Dzień Weteranów, o godzinie 11:00, promień słońca oświetlał nagrobek Kanadyjskiego Nieznanego Żołnierza, oddając hołd ofiarom wojny.

Wspominając swoje dzieciństwo, Moriyama podkreślał ważność walki o prawa dla wszystkich, a nie tylko dla siebie. Jego zaangażowanie w równość i demokrację przewodniczyło jego niezwykłej karierze jako architekta.

Raymond Moriyama urodził się w Vancouver w 1929 roku i studiował architekturę na Uniwersytecie w Toronto oraz na Uniwersytecie McGill. Zostawił po sobie dziedzictwo wpływowych projektów, które nadal kształtują miasto Toronto i nie tylko.

Porównaj oferty