Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Jak rosnące stopy kredytów hipotecznych wpływają na australijski rynek nieruchomości?

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 21 listopada, 2023
0

W ostatnich miesiącach stopy kredytów hipotecznych w Australii wzrosły, co jest wynikiem 13 podwyżek stóp dokonanych przez Bank Rezerwy Australii. To spowodowało wzrost oprocentowania dla pożyczkobiorców i utrudniło znalezienie kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zaczynającym się od 5,2%.

Kredytodawcy w Australii koncentrują się przede wszystkim na przyciąganiu do siebie klientów o wysokiej jakości, posiadających stabilne zatrudnienie, duże wkłady własne i niskie stosunki pożyczki do wartości nieruchomości. Tacy klienci mają większe szanse na otrzymanie korzystnego oprocentowania i zniżek od banków.

Według danych Banku Rezerwy Australii, średnia nowa zmienna stopa kredytu hipotecznego wyniosła 6% we wrześniu, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z rekordowo niskimi 2,41% w kwietniu 2022 roku.

Pożyczkobiorcy, zwłaszcza pierwsi nabywcy domów, mają trudności w oszczędzaniu minimalnej wpłaty własnej w wysokości 20% z powodu rosnących cen nieruchomości i wyższych stóp procentowych. Ci, którzy nie kwalifikują się do programu First Home Guarantee, mogą również napotkać dodatkowe przeszkody, takie jak wyższe oprocentowanie sięgające nawet 7% dla pożyczek pomiędzy 90% a 95% wartości nieruchomości.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez Bank Rezerwy Australii znacząco ograniczyły zdolność kredytową średnio o 30%. Na przykład, dochód w wysokości 125 000 dolarów pozwoliłby teraz na kredyt w wysokości od 500 000 do 625 000 dolarów. Każde istniejące zadłużenie, takie jak karty kredytowe czy kredyty samochodowe, dodatkowo wpływa na zdolność kredytową.

Pierwsi nabywcy domów polegający na programach rządowych, takich jak First Home Guarantee, mogą napotkać ograniczenia ze względu na wyznaczone limity dochodów. Na przykład, dochód w wysokości 125 000 dolarów może być niewystarczający do uzyskania hipoteki na nieruchomość o wartości od 800 000 do 900 000 dolarów.

Od kwietnia 2022 roku podwyżki stóp procentowych zwiększyły comiesięczne raty kredytów hipotecznych o niemal 1300 dolarów dla przeciętnego pożyczkobiorcy z hipoteką o wartości 500 000 dolarów. Podobnie, pożyczkobiorca z zaległym kredytem w wysokości 1 miliona dolarów zanotował wzrost o ponad 2 500 dolarów w comiesięcznych płatnościach.

Ponieważ australijski rynek nieruchomości boryka się z trudnościami związanymi ze wzrostem stóp procentowych i cen nieruchomości, pożyczkobiorcy muszą dokładnie ocenić swoją sytuację finansową i poszukać porady profesjonalistów, aby skutecznie poradzić sobie z tymi zmianami.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są przyczyny wzrostu stóp kredytów hipotecznych w Australii?

Przyczyną wzrostu stóp kredytów hipotecznych w Australii jest seria podwyżek stóp dokonanych przez Bank Rezerwy Australii.

2. Jakie czynniki wpływają na dostępność tańszych kredytów hipotecznych?

W Australii kredytodawcy skupiają się głównie na przyciąganiu klientów o wysokiej jakości, z stabilnym zatrudnieniem, dużymi wkładami własnymi oraz niskimi stosunkami pożyczki do wartości nieruchomości.

3. Jak zmieniły się średnie stopy zmiennych kredytów hipotecznych?

Według danych Banku Rezerwy Australii, średnia nowa zmienna stopa kredytu hipotecznego wzrosła do 6% we wrześniu w porównaniu do rekordowo niskich 2,41% w kwietniu 2022 roku.

4. Jakie wyzwania napotykają pożyczkobiorcy na obecnym rynku nieruchomości?

Pożyczkobiorcy, zwłaszcza pierwsi nabywcy domów, mają trudności w oszczędzaniu minimalnej wpłaty własnej ze względu na rosnące ceny nieruchomości i wyższe stopy procentowe.

5. Jak zmniejszona zdolność kredytowa wpływa na pożyczkobiorców?

Ostatnie podwyżki stóp procentowych znacząco ograniczyły zdolność kredytową pożyczkobiorców średnio o 30%, a istniejące zadłużenie dodatkowo wpływa na zdolność kredytową.

6. Jak pierwsi nabywcy domów są dotknięci obecnymi warunkami na rynku?

Pierwsi nabywcy domów korzystający z programów rządowych mogą napotkać ograniczenia związane z limitami dochodów.

7. Jak podwyżki stóp wpływają na miesięczne raty kredytów hipotecznych?

Od kwietnia 2022 roku podwyżki stóp procentowych zwiększyły comiesięczne raty kredytów hipotecznych dla przeciętnych pożyczkobiorców.

Porównaj oferty