Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Zabytkowy gmach w Bielsku-Białej trafi na licytację

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 5 grudnia, 2023
0

Wielki budynek przy skrzyżowaniu ulic Sixta i Krasińskiego w Bielsku-Białej, który został wybudowany w okresie międzywojennym i przez wiele lat pełnił funkcję siedziby Narodowego Banku Polskiego, wkrótce zostanie wystawiony na licytację.

Ten imponujący gmach, zaprojektowany przez inżyniera architekta Stanisława Filasiewicza, został wybudowany w latach 1928-1931 dla Banku Polskiego i był symbolem odradzającego się państwa. Po restrukturyzacji NBP w pierwszych latach XXI wieku, placówka w Bielsku-Białej została zlikwidowana, a budynek przeszedł na własność Banku Gospodarstwa Krajowego, który również opuścił go po pewnym czasie.

W ciągu ostatnich lat podejmowano kilka nieudanych prób sprzedaży tego budynku, m.in. planowano przekazać go ZUS-owi, jednak żadna z transakcji nie doszła do skutku. Obecnie budynek stoi pusty, choć nadal są mieszkańcy w części mieszkalnej.

Wcześniejsza próba sprzedaży miała miejsce w 2012 roku, ale nie znaleziono wówczas chętnych. Teraz ogłoszenie o sprzedaży zostanie ponownie opublikowane w grudniu lub styczniu, a cena wywoławcza wyniesie około 7,5 miliona złotych. Budynek ma możliwość pełnienia funkcji biurowych lub mieszkalnych, jednak wszelkie prace remontowe muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Przetarg na sprzedaż zostanie ogłoszony na wiosnę.

To kolejna szansa dla potencjalnych nabywców, aby stać się właścicielem tego wyjątkowego zabytku architektonicznego w Bielsku-Białej.

    Porównaj oferty