Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Murapol planuje debiut na GPW

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 5 grudnia, 2023
0

Spółka Murapol, obecna na rynku nieruchomości od ponad dwudziestu lat, zamierza zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Wraz z przeprowadzeniem oferty publicznej, firma została wyceniona na ponad 1,4 mld zł. Porównując ją do notowanego od wielu lat dewelopera Atal, można zauważyć istotne różnice. Obie spółki wykazały podobne wyniki finansowe w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, generując przychody i zyski netto na podobnym poziomie. Jednak Murapol został wyceniony na niższą kwotę niż Atal.

Warto również zwrócić uwagę na relację sprzedaży i przekazywania mieszkań, która może wskazywać na potencjalną dynamikę wyników w przyszłości. Murapol specjalizuje się w sprzedaży mniejszych mieszkań, których ceny są niższe. W trzecim kwartale tego roku, spółka Murapol sprzedała 939 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 11% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Natomiast Atal sprzedał 1901 mieszkań, co stanowi wzrost o 11,4%.

Patrząc na liczbę przekazanych mieszkań, Murapol przewyższa Atal. W trzecim kwartale tego roku, Murapol przekazał do użytkowania 819 mieszkań, podczas gdy Atal tylko 1606 mieszkań. Dynamika przekazań mieszkań była jednak ujemna dla obu spółek.

Biorąc pod uwagę te liczby, grupa Murapol jest konkurencyjna wobec innych deweloperów na giełdzie. Spółka posiada imponujący bank ziemi, który pozwala na budowę kolejnych 20 tysięcy mieszkań. Dodatkowo, Murapol jest obecny na 19 polskich rynkach, co daje jej dużą elastyczność i możliwość rozwoju. Spółka planuje również rozwój w sektorze PRS (Private Rental Sector), z zamiarem dostarczenia 10 tysięcy mieszkań w ramach tej działalności do 2026 roku.

    Porównaj oferty