Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Wartość gruntów rolnych rośnie, ale nawet 28 razy niższa od wartości działek budowlanych

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 4 marca, 2024
0
Realistically detailed high-definition illustration of the increasing value of farmland, but still being about 28 times lower compared to the value of construction lots. The scene could display a vast stretch of fertile farmland with crops flourishing under the sunny sky while in the distance, plots marked for construction teem with potential and rising value.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ceny gruntów rolnych w Polsce w IV kwartale 2023 roku wynosiły średnio od niespełna 35 tysięcy złotych na Pomorzu Zachodnim do ponad 86 tysięcy złotych w Wielkopolsce. To wzrost o nawet blisko 70 procent w porównaniu do stanu sprzed sześciu lat.

Warto zauważyć, że przeciętne stawki roczne wzrosły od niespełna 1 procenta w województwie lubelskim do około 15 procent w województwach łódzkim i śląskim. Jedynym regionem, który wyłamał się z tej tendencji, było województwo świętokrzyskie, gdzie średnia cena gruntów obniżyła się o 2 procent w porównaniu do IV kwartału 2022 roku.

Najlepsze grunty rolnicze, czyli klasy I, II i IIIa, były znacznie droższe. W IV kwartale 2023 roku średnia cena tych gruntów wahiała się od niespełna 48 tysięcy złotych w województwach lubuskim i świętokrzyskim do ponad 105 tysięcy złotych w Wielkopolsce.

W ciągu ostatniego roku ceny gruntów rolnych rosły szybciej niż ceny parceli budowlanych. Jednak patrząc na sześcioletnią perspektywę, działki budowlane podrożały o około 85 procent na Pomorzu i w Wielkopolsce oraz nawet o 99 procent w Małopolsce, podczas gdy średnia wycena gruntów rolnych wzrosła odpowiednio o około 45-46 procent w województwach pomorskim i wielkopolskim oraz o około 69 procent w Małopolsce.

Działki budowlane kosztują średnio od 15 do nawet 28 razy więcej niż grunty rolne. Przykładowo, województwo małopolskie w III kwartale 2023 roku wymagało płacenia średnio 152 złote za metr kwadratowy parcele, co oznaczałoby, że hektar działki budowlanej kosztowałby średnio 1,52 miliona złotych. Tymczasem hektar gruntu rolnego w województwie małopolskim w IV kwartale 2023 roku był wyceniany na nieco poniżej 54 tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać o kosztach związanych z odrolnieniem działki, które wahają się od 87,4 tysiąca złotych do nawet 437,1 tysiąca złotych za hektar, oraz płaceniu opłat za odrolnienie przez kolejnych 10 lat, które wynoszą od 8,740 do 43,700 złotych rocznie.

FAQ:

1. Jak przedstawiają się ceny gruntów rolnych w Polsce w IV kwartale 2023 roku?
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ceny gruntów rolnych w Polsce w IV kwartale 2023 roku wahają się od niespełna 35 tysięcy złotych na Pomorzu Zachodnim do ponad 86 tysięcy złotych w Wielkopolsce. To wzrost o nawet blisko 70 procent w porównaniu do stanu sprzed sześciu lat.

2. Jakie są przeciętne stawki roczne w poszczególnych województwach?
Przeciętne stawki roczne wzrosły od niespełna 1 procenta w województwie lubelskim do około 15 procent w województwach łódzkim i śląskim. Wyjątkiem był region świętokrzyski, gdzie średnia cena gruntów obniżyła się o 2 procent w porównaniu do IV kwartału 2022 roku.

3. Czy klasy gruntów rolnych mają wpływ na ich cenę?
Tak, najlepsze grunty rolnicze, czyli klasy I, II i IIIa, są znacznie droższe. W IV kwartale 2023 roku średnia cena tych gruntów wahiała się od niespełna 48 tysięcy złotych w województwach lubuskim i świętokrzyskim do ponad 105 tysięcy złotych w Wielkopolsce.

4. Czy ceny gruntów rolnych wzrosły szybciej od cen parceli budowlanych?
Tak, w ciągu ostatniego roku ceny gruntów rolnych rosły szybciej niż ceny parceli budowlanych. Jednak patrząc na sześcioletnią perspektywę, działki budowlane podrożały o około 85-99 procent, podczas gdy średnia wycena gruntów rolnych wzrosła odpowiednio o około 45-69 procent.

5. Jakie są przeciętne koszty działek budowlanych i gruntów rolnych?
Działki budowlane kosztują średnio od 15 do nawet 28 razy więcej niż grunty rolne. Na przykład, województwo małopolskie w III kwartale 2023 roku wymagało płacenia średnio 152 złote za metr kwadratowy, co oznaczałoby, że hektar działki budowlanej kosztowałby średnio 1,52 miliona złotych. Tymczasem hektar gruntu rolnego w województwie małopolskim w IV kwartale 2023 roku był wyceniany na nieco poniżej 54 tysięcy złotych.

6. Jakie są koszty związane z odrolnieniem działki?
Koszty związane z odrolnieniem działki wahają się od 87,4 tysiąca złotych do nawet 437,1 tysiąca złotych za hektar. Należy także płacić opłaty za odrolnienie przez kolejnych 10 lat, które wynoszą od 8,740 do 43,700 złotych rocznie.

DEFINITIONS:
1. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – polska instytucja zajmująca się m.in. obszarami związanymi z rolnictwem, gruntami rolnymi i modernizacją sektora rolnego. [Źródło](https://www.arimr.gov.pl/)

SUGGESTED RELATED LINKS:
1. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

The source of the article is from the blog queerfeed.com.br

Porównaj oferty