Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Podatek od nieruchomości: Jak unikać wysokich kosztów?

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 21 grudnia, 2023
0

Wydaje się, że są sposoby na uniknięcie konieczności płacenia dodatkowego podatku od nieruchomości. Według najnowszej interpretacji, umowy przedwstępne podpisane przed 2024 r. nie podlegają nowym przepisom i nie wymagają dodatkowych opłat. Jednakże, istnieje ryzyko, że Fiskus może zbadać transakcje i wymierzyć podatek na podstawie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

W przypadku gdy inwestor nie zdąży podpisać umowy przedwstępnej przed 2023 r., istnieje możliwość uniknięcia extra kosztów poprzez rozłożenie transakcji na rodzinę. Działa to w taki sposób, że jeśli jeden członek rodziny kupi kilka mieszkań, będzie musiał zapłacić podatek od nich. Jednakże jeśli zakup zostanie podzielony i np. ojciec kupi część mieszkań, a syn drugą część, żaden z nich nie podlega dodatkowemu obciążeniu podatkowemu.

Jednak należy pamiętać, że fiskus może badać tego typu transakcje w celu sprawdzenia, czy nie doszło do unikania opodatkowania. Jeśli okaże się, że miało miejsce obchodzenie przepisów, Fiskus może wymierzyć dodatkowy podatek na podstawie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Przykładem takiej sytuacji jest, gdy ojciec daruje synowi pieniądze na zakup mieszkania, a po dokonaniu transakcji, syn przekazuje mieszkanie ojcu w darowiźnie.

Podatek od nieruchomości, PCC, płacą zazwyczaj kupujący na rynku wtórnym. Natomiast nabycie mieszkania na rynku pierwotnym, np. od dewelopera, jest opodatkowane VAT, a nie PCC. W przypadku, gdy kupujący zakupią sześć lub więcej mieszkań, zostaną na nich nałożone dodatkowe koszty podatkowe, będące wyjątkiem od zasady PCC.

The source of the article is from the blog bitperfect.pe

Porównaj oferty