Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Pogorszenie się trendów kredytowych w nieruchomościach komercyjnych do 2025 roku

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 26 grudnia, 2023
0

Według najnowszego raportu Fitch Ratings, prognozuje się dalsze pogorszenie trendów kredytowych w kredytach zabezpieczonych nieruchomościami komercyjnymi (CRE) do 2025 roku. Choć spodziewane są straty, prognozuje się, że pozostaną one w granicach czułości ratingów. Głównym czynnikiem tego pogorszenia jest spadek wartości nieruchomości biurowych, choć inne sektory, takie jak handel detaliczny, hotele, mieszkania wielorodzinne i obiekty przemysłowe, również osłabną.

Fitch przewiduje, że z największym spadkiem dochodów netto z nieruchomości biurowych i nieznaczących centrów handlowych będą musiały się zmierzyć papiery komercyjne zabezpieczone hipoteką handlową (CMBS), amerykańskie banki i ubezpieczyciele na życie. Jest to wynikiem rosnących przeciwności makroekonomicznych i wysokich stóp procentowych, które prowadzą do coraz większej liczby niewywiązania się z terminów spłaty kredytów. Raport przewiduje podwojenie ogólnych opóźnień w spłatach kredytów CMBS w Stanach Zjednoczonych z poziomu 2,25% w listopadzie 2023 roku do 4,5% w 2024 roku i 4,9% w 2025 roku.

Opóźnienia w spłatach kredytów biurowych w ramach CMBS w Stanach Zjednoczonych odnotowały już znaczny wzrost o 64 punkty bazowe w listopadzie, największy od czerwca 2020 roku, co spowodowało wzrost wskaźnika opóźnień do 3,48%. Większość nowych opóźnień w listopadzie dotyczyła kredytów biurowych i mieszkaniowych.

Fitch spodziewa się, że opóźnienia w spłatach kredytów biurowych w ramach CMBS w Stanach Zjednoczonych wzrosną do 8,1% w 2024 roku i 9,9% w 2025 roku. Podobnie opóźnienia w spłatach kredytów mieszkaniowych mają wzrosnąć z poziomu 0,62% w listopadzie 2023 roku do 1,3% w 2024 roku i 1,5% w 2025 roku.

Raport uwypukla dalszą dysproporcję w wynikach finansowych nieruchomości biurowych. Starsze obiekty biurowe w większych centralnych dzielnicach biznesowych (CBD) są szczególnie narażone na ryzyko związane z przesunięciem w stronę pracy hybrydowej, co wpłynęło na wyceny i utrudniło refinansowanie. Spodziewa się spadku czynszów na rynku w ciągu kolejnych lat, a nieruchomości biurowe o niższej jakości będą najbardziej dotknięte.

W sumie, ogólnokrajowy wskaźnik pustostanów biurowych wzrósł z 9,5% na koniec 2019 roku do 13,5%. Ten wzrost jest wynikiem dodatkowych wolnych lokali podnajmowanych i mniejszego zapotrzebowania na biura ze strony najemców, co skutkuje ogólnym wskaźnikiem dostępności na poziomie 16,6%, najwyższym w historii. Fitch przewiduje, że ogólnokrajowy wskaźnik pustostanów biurowych będzie nadal rosnąć i wyniesie 15,7% pod koniec 2024 roku oraz 16,6% pod koniec 2025 roku, przy jednoczesnym dalszym spadku czynszów na rynku.

Najwyższe wskaźniki pustostanów powyżej średniej krajowej odnotowano w metropolitalnych obszarach San Francisco, Houston, Dallas/Ft. Worth, Chicago, Washington DC, Los Angeles i Nowy Jork. Te miasta również doświadczają spadku średnich cen transakcyjnych.

The source of the article is from the blog combopop.com.br

Porównaj oferty