Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Szczecińscy radni proponują nowy program mieszkaniowy

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 26 stycznia, 2024
0
HD image of a suggested new housing program by council members of a city similar to Szczecin

Szczecińscy radni partii „Zielonych” proponują wprowadzenie nowego programu mieszkaniowego, mającego na celu zwiększenie ilości mieszkań komunalnych w mieście. Program oparty jest na współpracy z deweloperami i nosi nazwę „Lokal za grunt”.

Zgodnie z propozycją radnych, miasto sprzedałoby deweloperom atrakcyjnie położone działki po preferencyjnych cenach, pod warunkiem zbudowania obok mieszkań komercyjnych także lokali komunalnych. Program taki funkcjonuje już w czterech gminach w kraju.

Radni Przemysław Słowik i Andrzej Radziwinowicz podkreślają, że w obecnych czasach wysokich stóp procentowych i trudności w dostępie do kredytów, wielu mieszkańców jest zmuszonych dokonywać wyboru pomiędzy drogimi kredytami a wysokim czynszem na rynku komercyjnym. Taki stan rzeczy ogranicza realizację pełni praw obywatelskich, gdyż ludzie bez zagwarantowanego dachu nad głową nie mają poczucia bezpieczeństwa.

Obecnie Szczecin posiada blisko 15 tysięcy mieszkań komunalnych, jednak część z nich jest w złym stanie technicznym. W ramach innych programów miasto stara się zwiększyć podaż mieszkań komunalnych, jednak radni uważają, że te działania są niewystarczające. Obecna kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne liczy ponad 1800 osób.

Celem programu „Lokal za grunt” jest nie tylko zwiększenie liczby mieszkań komunalnych, lecz także przeciwdziałanie segregacji społecznej. Radny Przemysław Słowik podkreśla, że dzięki temu programowi lokatorzy posiadający mieszkania na własność i najemcy komunalni mogliby zamieszkać na tym samym osiedlu, co przyczyniłoby się do integracji społecznej.

Miasto Szczecin planuje udzielić odpowiedzi na propozycję radnych pod koniec stycznia lub na początku lutego. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, miasto będzie mogło otrzymać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na pokrycie części kosztów infrastrukturalnych związanych z realizacją inwestycji.

Artykuł powstał na podstawie materiału źródłowego: Współpracę miasta z deweloperami, aby zwiększyć ilość mieszkań komunalnych- proponują szczecińscy radni „Zielonych”. Odpowiedzi jeszcze nie ma. [link do źródła]

Sekcja FAQ:

1. Czym jest program „Lokal za grunt”?
Program „Lokal za grunt” to inicjatywa proponowana przez radnych partii „Zielonych” w Szczecinie, mająca na celu zwiększenie liczby mieszkań komunalnych w mieście. Program opiera się na współpracy z deweloperami.

2. Jakie są warunki programu „Lokal za grunt”?
Zgodnie z propozycją, miasto sprzedałoby atrakcyjnie położone działki deweloperom po preferencyjnych cenach, ale pod warunkiem, że obok mieszkań komercyjnych powstaną także lokale komunalne.

3. Czy program ten już funkcjonuje w innych miejscowościach?
Tak, program „Lokal za grunt” już funkcjonuje w czterech gminach w kraju.

4. Jakie są korzyści z wprowadzenia programu „Lokal za grunt”?
Celem programu jest zwiększenie ilości mieszkań komunalnych oraz przeciwdziałanie segregacji społecznej. Dzięki temu programowi lokatorzy posiadający mieszkania na własność i najemcy komunalni mogliby zamieszkać na tym samym osiedlu, co przyczyniłoby się do integracji społecznej.

5. Dlaczego wprowadzenie programu jest potrzebne?
W obecnych czasach, ze względu na wysokie stopy procentowe i trudności w dostępie do kredytów, wielu mieszkańców musi wybierać między drogimi kredytami a wysokim czynszem na rynku komercyjnym. Wprowadzenie programu „Lokal za grunt” ma na celu zapewnienie bezpiecznego dachu nad głową dla mieszkańców.

6. Jakie są obecne problemy związane z mieszkaniami komunalnymi w Szczecinie?
Szczecin obecnie posiada blisko 15 tysięcy mieszkań komunalnych, jednak niektóre z nich są w złym stanie technicznym. Pomimo innych programów mających na celu zwiększenie podaży mieszkań komunalnych, licza kolejki oczekujących nadal jest wysoka, wynosi ponad 1800 osób.

7. Kiedy miasto Szczecin podejmie decyzję dotyczącą programu?
Miasto planuje udzielić odpowiedzi na propozycję radnych pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Słowa kluczowe i jargon:

– Mieszkanie komunalne: Mieszkania, które są własnością miasta lub gminy i są wynajmowane lub przekazywane na określonych zasadach osobom, które nie mają możliwości zdobycia mieszkania na wolnym rynku.

– Deweloper: Osoba bądź firma, która buduje i sprzedaje nieruchomości.

– Preferencyjne ceny: Ceny korzystniejsze lub niższe od rynkowych.

– Bank Gospodarstwa Krajowego: Bank państwowy w Polsce, który udziela finansowania w celu wsparcia rozwoju gospodarczego.

Propozycje powiązanych linków:

Strona główna Miasta Szczecin
Bank Gospodarstwa Krajowego

The source of the article is from the blog elperiodicodearanjuez.es

Porównaj oferty