Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Narracja Miasta Białego: Ukryta Historia Tel Awiwu

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 4 stycznia, 2024
0

Tel Awiw, często określane jako „Miasto Białe”, od dawna jest celebrowane ze względu na swoją architekturę Bauhaus i uważane za symbol nowoczesności. Jednak książka Sharona Rotbarda, „Białe Miasto, Czarne Miasto”, kwestionuje tę narrację i ujawnia ukrytą historię za stworzeniem tego miasta. Rotbard twierdzi, że wzrost Tel Awiwu nastąpił kosztem starożytnego palestyńskiego miasta Jaffa, odkrywając ciemną stronę rozwoju architektonicznego Tel Awiwu.

W swojej książce Rotbard podkreśla, że związek między architekturą Tel Awiwu a ruchem Bauhaus jest niewiarygodny. Choć wiele budynków Tel Awiwu było określanych jako styl Bauhaus, były to głównie mieszkania mieszczańskie o małym związku z szlachetnymi ideałami Bauhaus. W rzeczywistości większość architektów odpowiedzialnych za architekturę Tel Awiwu nie miała wykształcenia w Bauhausie, ale w belgijskim Uniwersytecie w Gandawie.

Ponadto, Rotbard bada globalny wpływ nowoczesnej architektury, kwestionując prawdziwie międzynarodowy charakter „Stylu Międzynarodowego”. Twierdzi, że wraz z eksportem nowoczesnej architektury na całym świecie w okresie kolonializmu, zakłóciła ona lokalne historie i pogłębiła podział między kolonizatorem a kolonizowanym. Koncepcja „białego miasta/czarnego miasta” opisana przez Frantza Fanona w „Przekleństwie Ziemi” znalazła odzwierciedlenie w Tel Awiwie, wzmacniając oderwanie od lokalnych kontekstów historycznych.

Początki badań Rotbarda leżą w obchodach Święta Białego Miasta zorganizowanego przez miasto Tel Awiw. Zaniepokojony gloryfikacją modernistycznej architektury Tel Awiwu i ukrytą narodową agendą, Rotbard postanowił poddać tę narrację w wątpliwość. Uważał, że festiwal miał na celu zdobycie ukrytego uznania dla Tel Awiwu jako miasta europejskiego, wymazując bogatą historię Jaffy oraz jej muzułmańską i arabską przeszłość.

„Białe Miasto, Czarne Miasto” skłania nas do zadań pytań o historie, które opowiadamy o miastach i ukryte prawdy, które leżą pod osiągnięciami architektonicznymi. Zachęca nas do ponownego rozważenia historii Tel Awiwu i skonfrontowania się z złożonościami, które otaczają jego wzrost. Poprzez odsłonięcie mitu Białego Miasta, Rotbard zachęca do bardziej złożonego zrozumienia rozwoju miejskiego, które uwzględnia narracje i historie wszystkich zaangażowanych społeczności.

The source of the article is from the blog tvbzorg.com

Porównaj oferty