Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Korekta cen materiałów budowlanych trwa nadal, ale czy nadchodzi koniec?

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 27 lutego, 2024
0

Nawet pomimo trwałego trendu spadkowego, korekta cen materiałów budowlanych w Polsce nadal trwa. Jest to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy ceny idą w dół. Jednak eksperci są zdania, że nie jest to trwały trend, a jedynie korekta po wcześniejszym wywindowaniu cen na nieakceptowalnie wysoki poziom.

Warto zauważyć, że ci, którzy zdecydowali się wstrzymać budowę domu lub większe remonty i przenieśli je na wiosnę 2024, mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy zarówno na materiałach budowlanych, jak i na kosztach robocizny.

Jednak czy koniec korekty jest już bliski? Według Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, styczeń tego roku nie zmienił sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Na wykresach nadal widać piąty miesiąc korekty, która trwa. Średni poziom przeceny wyniósł 3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, a wartości w skali miesiąca praktycznie się nie zmieniły. Mamy więc do czynienia z powolnym narastaniem korekty na rynku materiałów budowlanych.

Jednak pojawiają się pewne przesłanki wskazujące na to, że sytuacja może się zmienić w przyszłości. Według najnowszego raportu Grupy PSB, ceny w kanale hurtowym spadły o 5,4 proc., natomiast w kanale detalicznym wynik jest ujemny i wynosi -1,1 proc. Różnica w kosztach nabycia materiałów budowlanych dla dużych inwestorów i nabywców detalicznych jest więc dość znacząca.

Raport ten wykazał również, że niektóre pozycje wciąż drożeją, takie jak cement-wapno, farby, lakiery i otoczenie domu. Jednak nadal mamy więcej pozycji o niższych cenach, takich jak płyty OSB z drewnem i izolacje termiczne.

Czy mieszkanie nie pozwoli na dalsze obniżki? Eksperci nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi. Mimo to, wiele wskazuje na to, że koniec korekty cen materiałów budowlanych może być już bliski.

FAQ

1. Jak długo trwa korekta cen materiałów budowlanych w Polsce?
– Korekta cen materiałów budowlanych trwa już piąty miesiąc z rzędu.

2. Czy korekta cen jest trwałym trendem?
– Eksperci uważają, że korekta cen materiałów budowlanych to jedynie korekta po wcześniejszym wywindowaniu cen na nieakceptowalnie wysoki poziom.

3. Czy warto wstrzymać budowę domu lub większe remonty?
– Wstrzymanie budowy domu lub większych remontów i przeniesienie ich na wiosnę 2024 może zaoszczędzić sporo pieniędzy zarówno na materiałach budowlanych, jak i na kosztach robocizny.

4. Kiedy można spodziewać się końca korekty cen materiałów budowlanych?
– Styczeń tego roku nie zmienił sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Korekta nadal trwa, choć pojawiają się przesłanki wskazujące na możliwą zmianę w przyszłości.

5. Jakie są różnice w kosztach nabycia materiałów budowlanych dla dużych inwestorów i nabywców detalicznych?
– W kanale hurtowym ceny spadły o 5,4 proc., natomiast w kanale detalicznym wynik wynosi -1,1 proc.

6. Które pozycje wciąż drożeją, a które mają niższe ceny?
– Niektóre pozycje, takie jak cement-wapno, farby, lakiery i otoczenie domu, wciąż drożeją. Jednak mamy również więcej pozycji o niższych cenach, takich jak płyty OSB z drewnem i izolacje termiczne.

7. Czy można spodziewać się dalszych obniżek cen materiałów budowlanych?
– Eksperci nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiele wskazuje na to, że koniec korekty cen materiałów budowlanych może być już bliski.

Definitions

– Korekta cen: Odnosi się do obniżania cen po wcześniejszym wzroście na nieakceptowalnie wysoki poziom.
– Materiały budowlane: Różnego rodzaju produkty używane do konstrukcji budynków i innych struktur, takie jak drewno, metal, cegły, cement itp.
– Robocizna: Koszt zatrudnienia pracowników do wykonania prac budowlanych.

Suggested related links:
https://rynekpierwotny.pl/
https://www.grupapsb.pl/

The source of the article is from the blog lisboatv.pt

Porównaj oferty