Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Rynek biurowy w Polsce: Transformacja i zmniejszenie powierzchni pod wpływem pandemii

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 21 czerwca, 2024
0
Realistic HD photo of The office market in Poland: Transformation and decrease in area due to the pandemic

W ciągu ostatnich dwóch dekad od wejścia Polski do Unii Europejskiej, rynek biurowy znacząco się rozwinął, osiągając ogromny sukces. Podaż na tym rynku wzrosła o ponad 10 mln m kw, z czego w Warszawie odnotowano wzrost o 173 proc., a w miastach regionalnych o ponad 820 proc. Firmy podpisały umowy najmu na ponad 20 mln m kw.

Obecnie dominują cztery główne lokalizacje na polskim rynku biurowym: Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto, z każdą z nich dysponującą ponad 1 mln m kw. powierzchni. Jednak od początku pandemii rynek ten doświadcza transformacji, związanej z rozwojem pracy zdalnej. Firmy coraz częściej decydują się na redukcję wynajmowanej powierzchni biurowej, podczas renegocjacji umów zmniejszając ją o 20-30 proc., a czasami nawet więcej, zwłaszcza w miastach regionalnych, gdzie centra usług wspólnych są głównymi najemcami.

Praca w formule hybrydowej i spowolnienie tworzenia nowych miejsc pracy przyczyniły się do tego, że rynek biurowy nie jest w stanie w pełni wykorzystać dostępnej przestrzeni biurowej, którą deweloperzy stale dostarczają. Sektor nowoczesnych usług biznesowych, który jest ważnym graczem na tym rynku, powrócił do pracy w biurze w najmniejszym stopniu po pandemii.

Ta transformacja ryku biurowego w Polsce stanowi odpowiedź na zmieniające się potrzeby firm, które coraz bardziej przekonują się do możliwości pracy zdalnej. Jednak pomimo zmniejszenia powierzchni biurowej, rynek nadal pozostaje aktywny i dostosowuje się do nowych warunków.

W ciągu ostatnich dwóch dekad od wejścia Polski do Unii Europejskiej, rynek biurowy w Polsce znacząco się rozwinął, osiągając ogromny sukces. Podaż na tym rynku wzrosła o ponad 10 mln m kw, a firmy podpisały umowy najmu na ponad 20 mln m kw presse.pl. Główne lokalizacje na polskim rynku biurowym to Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto, z każdą z nich dysponującą ponad 1 mln m kw powierzchni prnews.pl.

Jednak od początku pandemii rynku biurowego w Polsce doświadcza transformacji. Ze względu na rozwój pracy zdalnej, firmy coraz częściej decydują się na redukcję wynajmowanej powierzchni biurowej. Podczas renegocjacji umów, często zmniejszają ją o 20-30 proc., a czasami nawet więcej, szczególnie w miastach regionalnych businessinsider.pl. Sektor nowoczesnych usług biznesowych, który jest ważnym graczem na tym rynku, powrócił do pracy w biurze w najmniejszym stopniu po pandemii thenews.pl.

Praca w formule hybrydowej i spowolnienie tworzenia nowych miejsc pracy przyczyniły się do tego, że rynek biurowy nie jest w stanie w pełni wykorzystać dostępnej przestrzeni biurowej, którą deweloperzy stale dostarczają. Jednak pomimo zmniejszenia powierzchni biurowej, rynek nadal pozostaje aktywny i dostosowuje się do nowych warunków propertynews.pl. Ta transformacja rynku biurowego stanowi odpowiedź na zmieniające się potrzeby firm, które coraz bardziej przekonują się do możliwości pracy zdalnej.

The source of the article is from the blog publicsectortravel.org.uk

Porównaj oferty