Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Rekonstrukcja dekoracji malarskich kamienicy przy Rynku Nowego Miasta

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 14 stycznia, 2024
0

Zdobienia malarskie elewacji kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 4, które zostały wykonane niemal 70 lat temu, są obecnie w tak zniszczonym stanie, że praktycznie nie są widoczne. Aby je przywrócić, konieczne są archiwalne kolorowe zdjęcia budynku. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poszukuje tych dokumentów.

Kamienica Kajetana Jurkowskiego, zbudowana w 1784 roku, jest wpisana do rejestru zabytków. Stanowi ona jeden z nielicznych zachowanych budynków na Starym i Nowym Mieście, które uniknęły zniszczeń w czasie II wojny światowej, w szczególności podczas powstania warszawskiego. Po wojnie została odrestaurowana i ozdobiona dekoracjami malarskimi. Freski wykonane zostały w 1956 roku przez Jaceka Sempolińskiego, artystę będącego wówczas studentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na elewacji frontowej, od strony Rynku Nowego Miasta, umiejscowione zostały przedstawienia czterech postaci: trębacza, oratora, Diany i myśliwego. Na elewacji od ulicy Pieszej znajdują się natomiast dwa stylizowane drzewa. Niestety, obecnie polichromie są w bardzo złym stanie technicznym i niemal nieczytelne. Konieczne są kompleksowe prace konserwatorskie, które polegają na zachowaniu tego, co przetrwało, oraz na rekonstrukcji odbarwionych i zatartych detali.

Głównym problemem jest fakt, że nie ma pewności, jak dokładnie wyglądały te dekoracje. Brak archiwalnych kolorowych zdjęć utrudnia dokładną rekonstrukcję. Jednakże zaangażowanie i determinacja Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków mają na celu przywrócenie dawnej świetności i piękna kamienicy przy Rynku Nowego Miasta. Prace konserwatorskie są niezbędne, aby zachować dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta.

The source of the article is from the blog jomfruland.net

Porównaj oferty