Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Ryzyko wynajmu mieszkań w Krakowie odstrasza właścicieli

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 1 lutego, 2024
0
Realistic high definition representation of 'Risk of renting apartments in Krakow' deterring homeowners

Wiele mieszkań w Krakowie jest pustych, pomimo rosnącego zapotrzebowania na lokale mieszkalne. Około 15 proc. (60 tys.) dostępnych mieszkań stoi pustych, co daje potencjalne schronienie dla 120 tys. osób. Powodem tego stanu rzeczy jest duży wzrost cen nieruchomości, który sprawił, że właściciele mogą zarabiać znacznie więcej na samym posiadaniu lokalu niż na jego wynajmie.

Według ekspertów, około 10 tys. z tych niezamieszkałych mieszkań należy do osób, które wyjechały za granicę do pracy. Pozostałe 50 tys. mieszkań należy do inwestorów, którzy zakupili nieruchomości jako inwestycję pod wynajem, ale nie chcą zarabiać na wynajmujących, ponieważ wzrost wartości mieszkań w znacznie większym stopniu przekracza zarobek z wynajmu.

Decyzja właścicieli o niezarabianiu na wynajmie wynika z obaw związanych z wynajmującymi. Ryzyko problematycznych najemców, którzy mogą nie płacić czynszu lub za media, a także trudności z eksmisją, zniechęcają właścicieli do podjęcia tego kroku. Wzrost cen mieszkań w Krakowie w ciągu ostatniego roku o 20 proc. jeszcze bardziej zachęca do zatrzymania nieruchomości jako inwestycji.

Ceny nieruchomości w Polsce również rosną, a według najnowszych danych Eurostatu, podskoczyły o 4,5 proc. w trzecim kwartale 2023 roku, co stanowi najwyższy wzrost w całej Unii Europejskiej. Eksperci prognozują, że tendencja wzrostowa cen mieszkań utrzyma się w przyszłym roku, co może przyczynić się do dalszego odstraszania właścicieli od wynajmu.

Wniosek jest więc taki, że ryzyko związane z wynajmem mieszkań w Krakowie sprawia, że wielu właścicieli decyduje się na pozostawienie lokali pustych, mimo rosnącego popytu na mieszkania. Cena nieruchomości jako inwestycji wzrasta szybciej niż zarobki z wynajmu, a ryzyko problematycznych najemców daje dodatkowy impuls do zatrzymania nieruchomości. Mimo że rynek mieszkaniowy wciąż się rozwija, istnieje potrzeba stworzenia lepszych warunków dla właścicieli, które zachęcą ich do wynajmu i ograniczą ryzyko związane z najemcami.

Wprowadzenie:

W Krakowie, mimo rosnącego zapotrzebowania na mieszkania, wiele z nich jest pustych. Około 15% (60 tysięcy) dostępnych mieszkań stoi nieużywanych, co stwarza potencjalną możliwość schronienia dla 120 tysięcy osób. Powodem takiej sytuacji jest duży wzrost cen nieruchomości, który sprawia, że właściciele mogą zarobić więcej na samym posiadaniu nieruchomości niż na jej wynajmie.

Pytania i odpowiedzi:

1. Dlaczego wiele mieszkań w Krakowie jest pustych?
Wiele mieszkań w Krakowie jest pustych ze względu na duży wzrost cen nieruchomości, który sprawia, że właściciele mogą zarabiać więcej na samej inwestycji w nieruchomość niż na wynajmie.

2. Ile mieszkań jest nieużywanych w Krakowie?
Około 15% (60 tysięcy) dostępnych mieszkań w Krakowie nie jest zamieszkałych.

3. Kto posiada te nieużywane mieszkania?
Około 10 tysięcy mieszkań należy do osób, które wyjechały za granicę do pracy. Pozostałe 50 tysięcy mieszkań należy do inwestorów, którzy zakupili nieruchomości jako inwestycję pod wynajem.

4. Dlaczego właściciele tych mieszkań nie zarabiają na wynajmie?
Właściciele tych mieszkań obawiają się problematycznych najemców, którzy mogą nie płacić czynszu lub za media, a także trudności z eksmisją. Wzrost cen mieszkań w Krakowie dodatkowo zachęca do trzymania nieruchomości jako inwestycji.

5. Jakie są przyczyny wzrostu cen nieruchomości w Polsce?
Według najnowszych danych Eurostatu, ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o 4,5% w trzecim kwartale 2023 roku, co stanowi najwyższy wzrost w całej Unii Europejskiej. Eksperci prognozują, że tendencja wzrostowa cen mieszkań utrzyma się w przyszłym roku.

Definicje:

– Zapotrzebowanie na lokale mieszkalne: Ilość mieszkań, które są potrzebne dla osób, które chcą się przeprowadzić lub zmienić miejsce zamieszkania.
– Nieruchomość: Stały element majątku, tak jak grunty, budynki lub lokale, które nie mogą być przeniesione w całości.
– Wartość mieszkania: Kwota określająca rzeczywistą wycenę danego mieszkania na rynku.
– Najem: Umowa, na mocy której właściciel nieruchomości wynajmuje ją najemcy w zamian za regularne płatności czynszu.

Powiązane linki:

Strona główna Krakowa: Oficjalna strona Miasta Kraków.
gospodarka.pl: Portal informacyjny o polskiej gospodarce i biznesie.
nieruchomosci-online.pl: Portal internetowy, na którym można znaleźć oferty nieruchomości w Polsce.
Eurostat: Oficjalna strona internetowa Europejskiego Urzędu Statystycznego.

The source of the article is from the blog guambia.com.uy

Porównaj oferty