Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Nowy program wsparcia kredytobiorców: Zmiany na horyzoncie

Opublikowano przez Marcin Strzembosz włączony 3 lutego, 2024
0
Realistic HD photo of New loan support program: Changes on the horizon

Wakacje kredytowe w Polsce przyniosły oczekiwane rezultaty, a liczba korzystających z tego udogodnienia była niewielka. Jak się okazuje, większość osób decydowała się na nadpłatę swoich kredytów lub wykorzystywała pieniądze na cele konsumpcyjne. Jednak zdolność kredytowa Polaków nie została dotknięta.

Według danych Biura Informacji Kredytowej, wakacjami kredytowymi objęto 1 157 000 kredytów o łącznej wartości 286 mld zł. Warto jednak zauważyć, że tylko 0,4% stanowiły kredyty powyżej 2 mln zł.

Należy podkreślić, że skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych nie obniża zdolności kredytowej. Osoby korzystające z tego rozwiązania nie tylko mają dobre jakość kredytów, ale także zaciągają kolejne zobowiązania. Mniej niż 2% z tych osób miało opóźnienie w spłacie powyżej 30 dni, podczas gdy dla tych, którzy nie korzystali z wakacji kredytowych, odsetek ten wynosił odpowiednio 4,2% i 3,6% dla przetrzymanych powyżej 90 dni.

Wakacje kredytowe odkryły także interesujący trend – 37,8% osób korzystających z tej opcji zaciągnęło nowe kredyty w 2023 roku, o 10,2% więcej niż osoby, które nie korzystały z wakacji kredytowych. To wskazuje na to, że korzystający z udogodnienia mają trzykrotnie większą zdolność do spłaty swoich zobowiązań niż pozostali kredytobiorcy.

Warto zwrócić uwagę na nową propozycję rządu dotyczącą wakacji kredytowych. Planuje się wprowadzenie zmian, które skierują program wsparcia do wybranych grup kredytobiorców, którzy znajdują się w gorszej sytuacji finansowej. Przewiduje się, że osoby, których rata kredytu stanowi ponad 35% dochodu, będą mogły zawiesić jedną miesięczną ratę kredytu raz na kwartał.

Te zmiany mogą skutkować obniżeniem zdolności kredytowej, zwłaszcza dla osób, które znajdują się już na granicy swoich możliwości. Jak będzie wyglądać ewaluacja zdolności kredytowej w takim przypadku, jeszcze nie jest pewne. Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego programu, trudno jednoznacznie przewidzieć, jak będzie to wpływało na BIK.

Podsumowując, wakacje kredytowe są nadal popularnym rozwiązaniem, które pomaga kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej. Jednak wprowadzenie nowych kryteriów może wywołać pewne zmiany, które będą miały wpływ na zdolność kredytową. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji i dostosować się do ewentualnych zmian.

### Najważniejsze pytania (FAQ)

1. Jakie rezultaty przyniosły wakacje kredytowe w Polsce?
2. Jak wiele osób skorzystało z wakacji kredytowych?
3. Jakie były główne cele wykorzystania pieniędzy przez osoby korzystające z wakacji kredytowych?
4. Czy zdolność kredytowa Polaków została dotknięta wakacjami kredytowymi?
5. Jakie były wartości kredytów objętych wakacjami kredytowymi?
6. Czy skorzystanie z wakacji kredytowych obniża zdolność kredytową?
7. Jakie są statystyki opóźnień w spłacie dla osób korzystających z wakacji kredytowych i dla tych, którzy nie skorzystali z tego rozwiązania?
8. Jaką rolę odgrywają wakacje kredytowe w zaciąganiu nowych kredytów?
9. Jakie zmiany planuje rząd dotyczące wakacji kredytowych?
10. Jakie mogą być skutki wprowadzenia nowych kryteriów dla wakacji kredytowych na zdolność kredytową?
11. Czy wakacje kredytowe są nadal popularnym rozwiązaniem?

### Definicje

1. Wakacje kredytowe – okres czasu, w którym kredytobiorcy mają możliwość zawieszenia spłaty kredytu lub obniżenia wysokości rat.
2. Zdolność kredytowa – możliwość kredytowa danej osoby, czyli zdolność do spłaty zobowiązań finansowych.
3. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – instytucja gromadząca informacje o historii kredytowej konsumentów.

### Linki

1. Biuro Informacji Kredytowej
2. Jak ocenia się zdolność kredytową?
3. Komisja Nadzoru Finansowego

The source of the article is from the blog aovotice.cz

Porównaj oferty