Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Brzeska 11: Pocztówka z Epoki Przemian – Historia Utworu Republiki

Opublikowano przez admin włączony 7 lutego, 2024
0

Zaciszne podwórko na Brzeskiej 11 w Warszawie może wydawać się tylko kolejną kartą z albumu pełnego miejskich wspomnień, ale dla fanów Republiki to klatka z teledysku, który uchwycił ducha epoki. To tu, na tle postarzanej fasady, Grzegorz Ciechowski i Małgorzata Potocka stworzyli wizualną narrację do „Nie pytaj o Polskę” – utworu, który stał się nieoficjalnym hymnem Polski lat 80.

Republika, założona w czasach, kiedy Polska balansowała na krawędzi wielkich zmian politycznych i społecznych, była nie tylko zespołem muzycznym, ale medium wyrażającym zbiorowe nastroje i dążenia społeczeństwa. Grzegorz Ciechowski, frontman grupy, był artystą renesansowym – jego słowa i muzyka były jak lustro odbijające rzeczywistość Polski stanu wojennego, nasyconą cenzurą i opresją.

Małgorzata Potocka, reżyser teledysku do „Nie pytaj o Polskę”, wybrała miejsce w sercu Pragi, by oddać surowość i autentyczność przekazu piosenki. Ulice Warszawy, której blizny historii były wówczas jeszcze świeże, stały się naturalną scenografią dla obrazu, który miał przemówić do wyobraźni widzów.

Lata 80-te to czas, w którym Polska przeżywała gorączkę narodzenia się „Solidarności”, pierwszego niezależnego związku zawodowego za żelazną kurtyną, który wywrócił do góry nogami dotychczasowy porządek polityczny. „Nie pytaj o Polskę” Republiki uosabiało ducha tego okresu – była to piosenka o poszukiwaniu tożsamości, wolności i nadziei w obliczu represji.

Ciechowski, znany ze swojej niezłomnej postawy i poetyckiego geniuszu, w „Nie pytaj o Polskę” podjął ryzyko i mówił to, co wielu myślało, ale nie mogło wyrazić. Jego słowa były jak iskra zapalająca umysły i serca, motywująca do myślenia i działania.

Dzisiaj, patrząc na podwórko przy Brzeskiej 11, nie tylko przypominamy sobie o trudnych czasach Polski lat 80., ale także o sile, jaką muzyka i słowa mogą mieć w kształtowaniu świadomości społecznej. Republika i „Nie pytaj o Polskę” to przypomnienie, że prawda i sztuka są niezłomne, nawet w obliczu przeciwności, a ich echa mogą odbijać się w przestrzeni miasta przez dekady.

The source of the article is from the blog radardovalemg.com

Porównaj oferty