Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

UE planuje wprowadzić duże zmiany w przepisach dotyczących nieruchomości

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 7 lutego, 2024
0
Realistic HD photo of the EU planning to introduce major changes in the regulations concerning real estate

Unia Europejska (UE) ma w planach wprowadzenie znacznych zmian w przepisach regulujących nieruchomości. Jedną z propozycji jest wprowadzenie paszportów energetycznych, które ocenią stan techniczny budynków. Dodatkowo, planowane jest również wprowadzenie klasyfikacji energetycznej od A do G, co już znamy z oznaczeń dla sprzętu AGD.

Celem UE jest stworzenie nowych budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla do roku 2028. W związku z tym, stopniowo mają być zakazane instalacje pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny. W pierwszej kolejności zostaną objęte nowo budowane budynki, a następnie wszystkie pozostałe. Dodatkowo, UE planuje wprowadzić obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach, jednak w przypadku Polski obowiązek ten będzie dostosowany do specyfiki kraju.

UE planuje również wprowadzenie klas energetycznych dla budynków, które będą odzwierciedlać ich efektywność energetyczną. W Polsce aż 15% budynków otrzymałoby najniższą klasę G. W związku z tym, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało wprowadzenie tzw. paszportów renowacji, które wskazywałyby zarówno obecny stan techniczny budynku, jak i możliwe do osiągnięcia wyniki modernizacji. Jednak Polska wyraziła sprzeciw wobec wprowadzenia paszportów energetycznych, argumentując, że są one zbliżone do istniejących już świadectw energetycznych i mogą wprowadzić zamieszanie.

Wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących nieruchomości to znacząca rewolucja, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednak wymaga to przygotowania się właścicieli nieruchomości oraz przestrzegania nowych regulacji w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych oraz termomodernizacji. UE z pewnością będzie nadal dążyć do wprowadzenia tych zmian, aby osiągnąć swoje cele w zakresie środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Wprowadzenie paszportów energetycznych: Unia Europejska planuje wprowadzenie paszportów energetycznych, które ocenią stan techniczny budynków.

Klasyfikacja energetyczna od A do G: UE zamierza wprowadzić klasyfikację energetyczną od A do G dla budynków, podobną do oznaczeń dla sprzętu AGD.

Cel UE dotyczący zerowej emisji dwutlenku węgla: Celem UE jest budowanie nowych budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla do roku 2028.

Zakaz instalacji pieców na paliwa kopalne: Stopniowo będą zakazane instalacje pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny, w nowo budowanych budynkach oraz we wszystkich pozostałych.

Obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych: Unia Europejska planuje wprowadzić obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach. W Polsce obowiązek ten zostanie dostosowany do specyfiki kraju.

Kasy energetyczne dla budynków: UE planuje wprowadzenie klas energetycznych dla budynków, które będą odzwierciedlać ich efektywność energetyczną.

Wprowadzenie paszportów renowacji: Polska zaproponowała wprowadzenie tzw. paszportów renowacji, które informowałyby o obecnym stanie budynku oraz możliwościach modernizacji.

Sprzeciw wobec wprowadzenia paszportów energetycznych: Polska wyraziła sprzeciw wobec wprowadzenia paszportów energetycznych, argumentując, że są one zbliżone do istniejących świadectw energetycznych i mogą wprowadzić zamieszanie.

Sugerowane linki powiązane:

ec.europa.eu/environment – Strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi.

ec.europa.eu/transport – Strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona transportowi i mobilności w Europie.

The source of the article is from the blog enp.gr

Porównaj oferty