Wyszukiwanie zaawansowane

Znaleziono 0 wyniki. Pokaż wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Mniejsza aktywność polskich inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych

Opublikowano przez Adam Nowacki włączony 16 marca, 2024
0
A high-definition, realistic image representing the concept of 'Reduced activity of Polish investors in the commercial real estate market'. This may include visual elements such as logos depicting economic downturn, empty office buildings, low occupancy signs, infographics showing reduced investment rates, and symbols representing Polish currency or identity.

Polska branża nieruchomości komercyjnych boryka się z wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej. W ubiegłym roku odnotowano spadek o 68% wolumenu inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, co stanowiło tylko 1,8 miliarda euro. Okazało się, że polski rynek jest w dużej mierze zależny od kapitału zagranicznego, który odpowiada nawet za ponad 90% wszystkich transakcji.

Przyczyny tego spadku można doszukiwać się w specyfice polskiego rynku, gdzie inwestorzy obawiali się niepewności politycznej i gospodarczej oraz wysokich kosztów finansowania. Decyzje inwestycyjne były pozostawione na 2023 rok, a w 2024 roku oczekujemy poprawy sytuacji.

Zamiast cytować Katarzynę Kopczewską, partnera w Baker McKenzie, powiedzmy, że zauważono pierwsze przejawy aktywności inwestorów z Europy Środkowej, Europy Wschodniej i Skandynawii. Chociaż nadal musimy poczekać na inwestorów z USA i Europy Zachodniej, spodziewamy się, że trend zwiększania się udziału polskiego kapitału będzie się wzmacniał.

Aby zmienić obecny stan, warto rozważyć wprowadzenie nowych funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT). Dzięki temu polscy inwestorzy mogliby odgrywać większą rolę na rynku i przyczynić się do ożywienia branży nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Bardziej elastyczne i dostępne opcje inwestycyjne mogą przyciągnąć większą liczbę rodzimych inwestorów, co przyniosłoby korzyści zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i dla rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Otwarcie się na inwestorów krajowych może więc stworzyć nowe możliwości dla całej branży.

Polska branża nieruchomości komercyjnych niezmiennie boryka się z wyzwaniem powrotu do wysokiej aktywności inwestycyjnej, której obniżenie odnotowano w ubiegłym roku. Wolumen inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych spadł o 68%, osiągając jedynie 1,8 miliarda euro. Okazało się, że polski rynek jest w dużej mierze zależny od kapitału zagranicznego, odpowiadającego za nawet ponad 90% wszystkich transakcji.

Przyczyny tego spadku można doszukiwać się w specyfice polskiego rynku, który inwestorzy obawiali się niepewności politycznej i gospodarczej oraz wysokich kosztów finansowania. Decyzje inwestycyjne zostały więc odłożone na czas późniejszy, często na rok 2023. Jednak w 2024 roku oczekuje się poprawy sytuacji.

Choć nie można zacytować konkretnych osób, zauważono pierwsze przejawy aktywności inwestorów z Europy Środkowej, Europy Wschodniej i Skandynawii. Mimo że inwestorzy z USA i Europy Zachodniej wciąż nie są w pełni zaangażowani, przewiduje się, że udział polskiego kapitału będzie stale wzrastał.

Jednym z rozwiązań, które mogą wpłynąć na zmianę obecnego stanu, jest wprowadzenie nowych funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne, czyli tzw. REIT (Real Estate Investment Trust). Dzięki temu polscy inwestorzy zyskaliby większą możliwość udziału w rynku i mogliby przyczynić się do ożywienia branży nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Bardziej elastyczne i dostępne opcje inwestycyjne mogą również przyciągnąć większą liczbę rodzimych inwestorów, co przyniosłoby korzyści zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i dla rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Otwarcie się na inwestorów krajowych może stworzyć nowe możliwości dla całej branży.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat branży nieruchomości komercyjnych w Polsce, warto odwiedzić stronę główną Polish Real Estate.

The source of the article is from the blog be3.sk

Porównaj oferty